تحلیل بنیادی, مجله آموزشی بازار سرمایه

افزایش سرمایه در بازار بورس ایران

افزایش سرمایه در بازار بورس ایران

شرکت ها معمولا پس از مدتی فعالیت ، با اهداف توسعه شرکت ،  راه اندازی خط تولیدی جدید ، اضافه کردن امکانات و تجهیزات جدید ، اصلاحات ساختاری صورت های مالی و تولید محصول جدید ، اقدام به افزایش سرمایه مینمایند . به این معنا که سرمایه اصلی شرکت را ، به منظور رسیدن به اهداف مذکور و تامین کردن هزینه آنها ، افزایش می دهند . تامین این سرمایه از راه های مختلفی صورت میگیرد که بنا به شرایط هر شرکت و نوع هدفی که دارد با هم فرق دارد برای مثال افزایش سرمایه از طریق آورده نقدی سهامدارن بدین صورت است که سهامداران اصلی شرکت با آوردن پول نقد جدید به شرکت ، تمام هزینه های طرح توسعه شرکت را تامین میکنند و موجب افزایش بهره وری یا سود آوری شرکت می شوند . با افزایش سرمایه ، ممکن است شرکت ، شرایط جدیدی را تجربه کند و حتی گاهی اوقات تاثیر زیادی بروی سود آوری شرکت بگذارد . از دیگر تاثیرات افزایش سرمایه در بازار بورس ایران ، می توان به تغییرات قیمتی سهام شرکت اشاره کرد به گونه ای که قیمت سهام شرکت ها قبل از افزایش سرمایه و بعد از افزایش سرمایه معمولا دچار کاهش یا افزایش می شود . به همین دلیل سرمایه گذارانی که علاقمند به سرمایه گذاری در بازار اوراق بهادار هستند ، توجه ویژه ای به مقوله افزایش سرمایه شرکت ها دارند و آن را مورد بررسی و تحلیل دقیق خود قرار میدهند . بهبود شرایط شرکت پس از افزایش سرمایه به فاکتورهای مهمی که ، در جریان افزایش سرمایه اتفاق می افتد بستگی دارد هم چنین ریسک های آینده که پیش روی شرکت قرار دارد از جمله تغییرات تورمی ، تحریم ها ، بازار های رقیب و… را نیز باید در نظر گرفت . یکی از موارد مهمی که بیان آن خالی از لطف نیست این است که ، افزایش سرمایه یک شرکت لزوما ممکن است باعث افزایش سود شرکت نشود بلکه شرکت برای رسیدن به اهداف دیگر از جمله تصحیح ساختار مالی دست به انجام چنین کاری می زند . در ادامه به توضیح مختصر چند نمونه افزایش سرمایه می پردازیم : 

افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها 

دارایی های شرکت ممکن است در طول زمان دچار افزایش قیمت شوند بهترین نوع دارایی ثابت که در طول زمان ، معمولا افزایش قیمت تجربه میکند ، زمین است . شرکت های بزرگ عموما املاکی دارند که در طول چندین سال قیمت آنها دست خوش تغییر می شود . افزایش سرمایه از این طریق باعث به روز شدن صورت های مالی این شرکت و شفاف شدن اطلاعات مالی آنها می شود . 

افزایش سرمایه از محل سود انباشته

افزایش سرمایه ای که از محل سود کسب شده از فعالیت شرکت به دست می آید ، افزایش سرمایه از محل سود انباشته می گویند . در این حالت سود کسب شده از فروش یا فعالیت شرکت را ، به منظور توسعه شرکت ، به کار میگیرند و موجب رشد و افزایش بهره وری آن می شوند . 

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران 

گاهی اوقات مدیر عامل شرکت طرح توجیهی توسعه شرکت را به سهامداران اصلی آن ارائه میکند تا سهامداران نسبت به تامین مبالغ آن اقدام کنند . حال ممکن است این تامین مالی از طریق پول نقدی باشد که خودشان وارد می کنند یا از طریق وصول مطالبات و وصول طلب هایی باشد که قبلا نسبت به فرد دیگری یا شرکت دیگری داشته اند . 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *