تحلیل تکنیکال, مجله آموزشی بازار سرمایه

پیوت و کاربرد آن در تحلیل تکنیکال

پیوت و کاربرد آن

دوست من آقا جواد ، عمده فروش پوشاک مردانه در بازار است . آقاجواد از خرید و فروش پوشاک در بازار ، به نسبت سایر رقیبت های خود ، سود بیشتری در بازار می برد و علت آن استراتژی خرید و فروش اوست . ما همیشه مات و مبهوت میمانیم که جواد چگونه از افزایش قیمت ها یا کاهش قیمت ها خبر دارد؟ و در زمان مناسب اقدام به خرید یا فروش میکند ؟ خودش می گوید من براساس تجربه میدانم کی باید سفارشات خودم را به کارگاه تولیدی پوشاک بدهم چون فرآیند تولید آنها زمان بر است و باید در زمان مناسب سفارش دهد . بر اساس صحبت های جواد ، مشخص می شود که ایشان مهارت ویژه ای در زمینه پیش بینی بازگشت قیمت ها رو به بالا یا بازگشت قیمت ها رو به پایین دارد و در زمان مناسب بهترین معاملات خرید و فروش را انجام میدهد ، معاملاتی که نسبت به سایر همکاران خود سود بیشتری را شامل حال او میکند . در واقع آقا جواد ما ، از زمان بازگشت قیمت ها به سمت بالا و یا بازگشت قیمت ها به سمت پایین ، به طور نسبی و بر اساس تجربه خود ، اطلاع دارد . 

در علم تحلیل تکنیکال پیوت به هر گونه چرخش ، در جهت حرکتی قیمت است . برای مثال چرخش قیمت از قیمت های بالاتر به پایینتر یا بازگشت قیمت از قیمت های پایینتر به بالاتر . پیوت ها را می توان به دو دسته پیوت های ماژور و پیوت های مینور تقسیم کرد . پیوت های ماژور به پیوت هایی اطلاق می شود که چرخش قیمت ، در جهت حرکتی رو به بالا یا پایین ، بزرگتر است و قیمت فاصله بزرگتری را از بالا به پایین یا پایین به بالا طی میکند برای مثال حرکت قیمت از ده هزار تومان تا بیست هزارتومان بیشتر از حرکت قیمت از دوازده هزار تومان تا سیزده هزار تومان است از این رو به آن پیوت ماژور می گویند. به همین ترتیب پیوت مینور به چرخش ها یا بازگشت های قیمتی می گویند که قیمت فاصله کمتری را در جهت حرکتی طی میکند همانند همان افزایش قیمت از دوازه هزار تومان به سیزده هزار تومان که فاصله قیمتی ۱۰۰۰ تومان است . برای درکت بهتر مطلب به نمودار قیمتی زیر دقت کنید :

پیوت و کاربرد آن در تحلیل تکنیکال

همانطور که مشاهده میکنید در نمودار نقاط چرخش قیمتی از بالا به پایین مشخص شده است . چرخش های قیمتی ای که قیمت در فاصله قیمتی بزرگتری ، رو به پایین حرکت کرده است توسط دایره قرمز رنگ و چرخش های حرکتی کوچک که قیمت فاصله قیمتی کمتری را طی کرده است توسط دایره آبی رنگ نمایش داده شده است . 

آگاهی از این نوع حرکت در قیمت ها موجب میشود که معامله گان در بازار ، با دید بازتری اقدام به معامله کنند و سودهای بیشتری را نصیب خود کنند . 

نکته مهمی که در تشخیص پیوت های ماژور حائز اهمیت است این است که قیمت پس از یک روند حرکتی برای مثال رو به بالا حداقل ۳۸.۲ درصد ، در جهت خلاف حرکت قبلی حرکت کند تا آن را به عنوان پیوت ماژور در نظر بگیریم هم چنین اوسیلاتور MACD هم باید همانند شکل زیر تغییر فاز داده باشد . 

تشخیص پیوت در تحلیل تکنیکال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *